Blog

Czy pumeks i tarka do stóp to przeżytek?

Chcąc zadbać o swoje stopy i pozbyć się zrogowaciałego naskórka, zazwyczaj sięgamy po szeroko dostępny pumeks lub tarkę do stóp.

Pumeks znany jest od lat i niewątpliwie to najpopularniejsza metoda walki o higienę stóp. Poza tym to dostępne urządzenie, używane od czasów gdy nie było zbyt wielkiego wyboru i była to jedyna opcja, aby mieć gładkie i miękkie stopy. Pamiętam, jak jako dziecko przyjeżdżałam do babci na wakacje i był to stały element wyposażenia łazienki na równi z szamponem miętowym.

Po pojawieniu się tarek do pięt wiele osób wymieniło go na nowsze urządzenie, ale pumeks nadal kusi nas dostępnością oraz niską ceną. Jest dostępny na każdym rogu, nawet w osiedlowym sklepiku.

Co to jest pumeks?

Pielęgnacja stóp

Pumeks (łac. pumex) powstaje z lawy, która wysychając, tworzy skałę magmową. Istnieją dwa rodzaje: pumeks wulkaniczny (czyli ten powstały z lawy) oraz pumeks syntetyczny.

Pumeks ze skały wulkanicznej to pumeks naturalny — występuje w kolorze czerni, beżu lub szarości. Z jego pomocą możemy pozbyć się zrogowaciałej skóry i odcisków.

Pumeks wulkaniczny

Istnieje alternatywa pumeksu wulkanicznego — pumeks syntetyczny. Ma on podobną, porowatą fakturę i równie dobrze spełnia swoje zadanie, ale jest dużo tańszy. Natomiast szybko się kruszy (co nie ma miejsca w przypadku użycia pumeksu naturalnego) i jest produkowany w różnych kolorach. Z tego względu łatwo je odróżnić.

Jak używać pumeksu?

Istotnym problemem używania pumeksu jest higiena. Stosowanie pumeksu jest możliwe tylko przez jedną osobę, nie powinniście dzielić się nim z innymi członkami rodziny.

W większości przypadków przechowywany jest w wilgotnej łazience. W konsekwencji pozostaje cały czas mokry i po krótkim czasie zaczyna być siedliskiem bakterii i grzybów, którymi łatwo się zarazić (najczęstsze są infekcje grzybicze).

Jak dbać o pumeks do stóp?

Aby tego uniknąć, należy po każdym użyciu dokładnie wyczyścić pumeks do stóp z resztek martwego naskórka. A że pumeks ma porowatą strukturę, nie jest to łatwe. Oprócz tego obligatoryjnie trzeba go przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej po każdym użyciu, dezynfekować środkiem do odkażania i często wymieniać na nowy.

Tarka do pięt

Pielęgnacja pięt

W kategorii tarek do pięt mamy już o wiele więcej opcji wyboru. Tarki elektryczne, metalowe tarki, drewniane, plastikowe, o różnej gradacji czy też nowość na rynku kosmetycznym — tarka do pięt z wymiennymi wkładami marki Clevebe.

Produkt do peelingu i masażu stóp Clevebe

Tarki, w odróżnieniu od pumeksów, posiadają wygodne uchwyty, a Clevebe można używać na stojąco. Niektóre z nich mają dwie strony z elementem ściernym– do mocniejszego ścierania i wygładzenia. Niestety także tarki mają swoje słabe strony.

Tarki elektryczne po mocniejszym przyciśnięciu do stopy mocno zwalniają lub się zatrzymują. Z kolei popularne tarki metalowe (wyglądające jak tarki do sera) często są za ostre i ranią skórę stóp. W tym wypadku można sobie wyobrazić, jak zareaguje skóra stóp na ścinacz do zrogowaceń naskórka.

Pumeks czy tarka?

Pumeks vs tarka do pięt

A więc, która opcja lepsza? Naturalny pumeks, syntetyczny czy też tarka do stóp?

Moim zdaniem zdecydowanie tarka. Dłużej nam posłuży, nie kruszy się, dobrze umyta i wysuszona nie jest zagrożeniem dla naszych stóp. Z kolei pumeks stwarza zagrożenie dla naszych stóp, co w konsekwencji może prowadzić do wizyty u specjalisty.

Jeżeli nadal jesteście nieprzekonani, lepszą opcją od pumeksu syntetycznego jest ten wulkaniczny.

W tym miejscu warto rozważyć i zastanowić się nad wyborem urządzenia do peelingu stóp Clevebe. Dzięki wymianie wkładów jest to higieniczne rozwiązanie oraz możliwe do współdzielenia z partnerem. Do wyboru są dwie powierzchnie ścierające: 100 oraz 150, świetnie usuwające martwy naskórek. A przede wszystkim — nie trzeba ciągle kupować nowego produktu, a jedynie wymienić wkłady. Idealnie nadaje się do użycia w trakcie kąpieli lub pod prysznicem.

Po więcej przydatnych artykułów zapraszam na naszego bloga, gdzie systematycznie poruszamy tematy dotyczące pielęgnacji stóp oraz pokazujemy rozwiązania jak pozbyć się wstydliwego problemu.

2022-10-02
Najciekawsze innowacje na rynku beauty
Poprzedni artykuł
2022-10-03
Domowy peeling kawowy- zrób to sam
Następny artykuł

Ta strona używa ciasteczek w celach statystycznych i analitycznych. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.