Refleksologia, czyli jak masować stopę
Tradycyjna medycyna chińska jest rodzajem medycyny alternatywnej, wspomagającej terapię medyczną, a jej historia liczy już ponad 2500 lat.
Według badań i na podstawie obrazów pozostawionych przez tamtejszą ludność (grobowiec Imhotepa, który był architektem oraz lekarzem), początki masażu stóp miały miejsce w starożytnym Egipcie i Chinach gdy ludzie zauważyli jakie dobroczynne właściwości daje masaż stóp.
Model do akupunktury – poszczególne receptory
Jak działa medycyna chińska?
Głównym założeniem medycyny chińskiej jest to, że choroby oraz ból wynikają z zaburzenia balansu pomiędzy yin i yang. Aby wrócić do zdrowia, należy wdrożyć terapię. Na odbudowanie równowagi składa się: leczenie ziołami, dieta lekkostrawna, akupunktura, akupresura, masaże, bańki chińskie.
Dzisiaj zajmiemy się akupresurą, a konkretnie refleksologią. A więc co to tak właściwie jest?
Receptory na stopach
Leczniczy masaż stóp
Refleksologia to leczniczy masaż stóp zaliczający się do akupresury. Lekarze chińscy uważają, że przez ciało ludzkie przebiegają meridiany, czyli rodzaj ścieżek, którymi przechodzi energia Qi.
Jeżeli pacjent jest chory, należy masować opuszkami palców odpowiednie miejsce na stopach, dłoniach lub twarzy. Punkty na tych częściach ciała odpowiadają różnym organom w naszym ciele, a masowanie spowoduje odblokowanie energii w meridianach.
Co ciekawe, w starożytnej Grecji Hipokrates, Platon oraz Galen głosili, że duchy zwierząt podróżują w nerwach, które są puste – a nazywali je siłą/energią życiową lub Qi.
WHO a medycyna chińska
Jeżeli uważacie, że to tylko głupie gadanie, chciałabym wam powiedzieć, że akupresura jest wpisana na listę WHO, a refleksologia jest oficjalnym zawodem uznawanym w Polsce od 2005 roku.
Wskazania oraz przeciwwskazania do refleksoterapii
Lista schorzeń, które zwalcza lub też pomaga zwalczyć, razem z medycyną akademicką jest długa. Są to na przykład: astma, bolesne miesiączkowanie, alergia, migrena, stres, bóle różnego rodzaju (zębów, nerwobóle, ból głowy).
Rozcieranie stóp palcami
Oczywiście nie chodzi o poważne stany chorobowe, wymagające leczenia czy nawet pobytu w szpitalu. Chociaż refleksolodzy twierdzą, że akupresura może wspomóc takie leczenie.
Niestety, refleksoterapia nie jest wskazana jeśli mamy następujące problemy ze stopami: grzybica, rany, zakażenia, żylaki. Jest także niewskazana dla kobiet w ciąży.
Domowy masaż stóp oraz mapa refleksologii
Według założeń chińskiej medycyny ból stopy podczas masażu oznacza chorobę danej części ciała, połączonej z bolącym nas receptorem. Jeśli jesteśmy zdrowi, to ból podczas uciskania odpowiednich punktów, po prostu nie wystąpi.
Jest to więc idealna diagnostyka, którą możemy wykonać sami w domu poprzez automasaż stóp lub podczas profesjonalnego zabiegu u refleksologa. Przyjrzyjmy się, więc mapie stóp stworzonej przez Polski Instytut Refleksologii:
Mapa masażu stóp
Jak widać, punktów na stopach jest bardzo dużo i łatwo się pogubić, natomiast na początek mapa masażu stóp jest dużym ułatwieniem.
Osobiście po operacji ramienia, miałam wykonywany masaż przez mojego ortopedę, oczywiście w odpowiedniej strefie i naprawdę mi pomógł jeśli chodzi o jej ruchomość.
Masaż leczniczy wykonuje się za pomocą kciuka, palcem wskazującym lub całą dłonią, poprzez koliste ruchy – bez użycia wszelakich olejków czy balsamów do masażu.
Techniki masażu stóp
Aby uzyskać zdrowy wygląd stóp, poprawę krążenia oraz uśmierzyć ból powinniśmy wykonywać masaż stóp przez 5-15 sekund wykonując kółka na powierzchni całej podeszwy stóp. Ich uciskanie kciukiem dodatkowo wzmocni efekt i rozluźni mięśnie.
Metod akupresury jest wiele. Istnieją specjalne maty do akupunktury, które uciskają odpowiednie punkty, ale dla osób początkujących polecam masaż w domu, najlepiej całej stopy. Możecie poprosić partnera/partnerkę o przysługę i umilić sobie wieczór lub wypróbować urządzenie Clevebe.
Clevebe – masaż stóp w domu
Domowy masaż stóp
Równie dobrym wyjściem jest masaż za pomocą innowacyjnego urządzenia do peelingu i masażu stóp Clevebe. Oprócz peelingu ma ono funkcję masażu stóp.
Dzięki ergonomicznemu kształtowi produktu, zaprojektowanemu przez konstruktora – możemy dokładnie masować krawędzie stopy oraz pięty i jednocześnie się zrelaksować podczas kąpieli. Tarka do stóp Clevebe powinna być używana w wannie lub pod prysznicem, bez konieczności schylania się.
W przypadku gdy ból nie ustępuje mimo domowego masażu, warto rozejrzeć się za profesjonalnym refleksologiem w twoim mieście.
Jeżeli jesteście zainteresowani innymi tematami związanymi z medycyną chińską, dajcie nam znać!
Po więcej przydatnych artykułów zapraszam na naszego bloga.
Bibliografia
- Stowarzyszenie Refleksologów (ang.)
- Patricia Benjamin. Eunice D. Ingham and the development of foot reflexology in the U.S. „American Massage Therapy Journal”, 1989
- Polski Instytut Refleksologii