Higiena stóp – praktyczny poradnik dla osób aktywnych
Dbamy o swoje zdrowie i ciało, kupujemy kosmetyki, peelingi, balsamy, uprawiamy sport. Oprócz tego coraz więcej osób dba o swoje zdrowie psychiczne, między innymi uczęszczając na terapię. Według raportu MuliSport Index 2022 aż 65% Polaków podejmuje aktywność raz w miesiącu. Zazwyczaj są to mieszkańcy dużych miast, którzy chodzą na siłownię, basen lub też biegają.
Higiena stóp
Ponadto wzrasta świadomość prewencji chorób oraz liczba spacerowiczów w starszym wieku, która znacznie zwiększyła się po pandemii choroby COVID-19, wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.
Jednak oprócz prozdrowotnego działania, sport może mieć także nieprzyjemne skutki uboczne.
Zagrożenia dla stóp
Od wielu lat znane są specjalne buty do biegania. Jak się okazuje, potrzebujemy wygodnych butów także do spacerów, wycieczek, trekkingu, popularnych w ostatnim czasie ‘’kijków’’ czyli nordic walking, a także innych form aktywności. Na stopy czyha wiele niebezpieczeństw, poczynając od złamań i kontuzji po pęcherze, grzybicę stóp, odciski, zrogowaciały naskórek, deformacje palców, haluksy, startą skórę czy wrastające paznokcie.
Jak dbać o stopy?
Po tym jak koncertowo zrobiłam salto na rowerze, łamiąc kość ramienną — trafiłam na stół operacyjny. Dowiedziałam się, że najczęściej do szpitala trafiają ludzie jeżdżący na rolkach lub rowerze. Ostatnią rzeczą, którą usłyszałam przed uśpieniem, był żart lekarza: ‘’Zawsze powtarzam, że najlepiej zostać w domu przed telewizorem. Po co im ten sport?’’.
Oczywiście jest to jakiś argument, chociaż podobno najwięcej wypadków zdarza się w domu. A sport bądź co bądź jest ważny dla utrzymania sprawności i przeciwdziałaniu chorób cywilizacyjnych. Sport do zdrowie. Niestety kontuzje mogą zniechęcić każdego amatora.
Buty w pielęgnacji stóp?
Najważniejszym elementem ochrony przed urazami są wygodne buty. Może wydawać się to śmieszne, ale nie zliczę, ile razy miałam zniszczoną wycieczkę z powodu bolesnych otarć na stopach.
Buty nie powinny być ciasne oraz wykonane ze sztucznego materiału. Nieodpowiednie obuwie powoduje nie tylko to, że stopy nadmiernie się pocą, wzmaga się nieprzyjemny zapach stóp, ale także pojawiają się otarcia.
Skarpety w nadmiernej potliwości nóg
Poza butami warto zainwestować w skarpetki z naturalnego tworzywa. Najbardziej sprawdzają się zwykłe, bawełniane skarpetki, dostępne w większości sklepów. Aby się upewnić, że kupujemy właściwe skarpety, za każdym razem należy czytać skład z tyłu opakowania.
W ten sposób problem nadmiernej potliwości zniknie, a przynajmniej pocenie nie powinno być aż tak dotkliwe. Jeśli to konieczne trzeba dokupić specjalne wkładki ortopedyczne i dezodoranty zwalczające nadpotliwość. W przypadku gdy nowo zakupione buty nas obcierają, najlepiej rozchodzić je w domu lub udać się do szewca, aby ‘’ rozbił’’ nasz nowy nabytek.
Potliwość stóp
Grzybica stóp
Nawiązując do potu — jak zaleca prawidłowa higiena stóp, należy je myć w ciepłej wodzie, po każdym dłuższym pobycie poza domem lub aktywności fizycznej. A co najważniejsze w pielęgnacji stóp, po dokładnym umyciu konieczne jest osuszenie stóp, szczególnie między palcami. Wilgotność nie sprzyja stopom, a wręcz przeciwnie jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i chorób. Uwierzcie mi, grzybica paznokci nie wpływa zbyt dobrze na piękny wygląd pięt.
Produkty do pielęgnacji
Jeśli zaś chodzi o odciski, pękające pięty i zrogowacenia, najważniejsza jest systematyczność. Zalecane jest stosowanie nawilżających kremów do pielęgnacji stóp oraz pozbywanie się narastającego naskórka i pękających pięt za pomocą pumeksu, przy użyciu tarki lub produktu Clevebe. Krem nawilżający najlepiej jest używać codziennie po kąpieli, a peeling przynajmniej raz na tydzień. Na rynku kosmetycznym istnieją bardzo popularne skarpetki złuszczające, usuwające martwy naskórek. Niestety, po użyciu tego typu produktów nasza skóra stóp złuszcza się także w zdrowych miejscach.
Zdrowe stopy a Clevebe
Clevebe dla higieny stóp
Do pozbycia się zrogowaceń, nagniotków i odcisków idealnie nada się innowacyjne urządzenie do peelingu i masażu stóp Clevebe. W pierwszej kolejności należy umyć stopy pod prysznicem lub w wannie, a następnie umieścić produkt w brodziku.
Peeling wykonuje się na stojąco lub siedząco – tak jak wam wygodnie, a co najlepsze bez schylania się. Tak więc po aktywności fizycznej wystarczy tak jak zwykle wziąć prysznic, a przy okazji zadbać o skórę stóp, aby zawsze była w świetnej kondycji, a zadbane stopy gotowe na kolejne wyzwania. Dzięki urządzeniu Clevebe pielęgnacja stóp stała się prostsza niż kiedykolwiek.
Po więcej przydatnych artykułów zapraszam na naszego bloga, a jeśli jesteście ciekawi jak używać produktu Clevebe- przejdźcie do zakładki ”Instrukcje”.