Ciąża to wspaniały i ekscytujący czas, ale jednocześnie pełen wyzwań i zmian zachodzących w ciele kobiety. Opuchnięte stopy, nogi czy kostki to jedna z często występujących dolegliwości, z którą zmagają się kobiety w ciąży.
Spuchnięte nogi są normalną dolegliwością w trakcie ciąży, ale nagły bolesny obrzęk – zwłaszcza jeśli występuje tylko w jednej nodze – może być oznaką zakrzepu krwi (zakrzepica żył głębokich).
Nagły wzrost obrzęku może również oznaczać, że Twoje ciśnienie krwi jest wyższe niż normalnie. Oba przypadki wymagają natychmiastowej konsultacji lekarza.
Opuchlizna nóg w ciąży – przyczyny
W czasie ciąży nadmiar płynów w organizmie i nacisk ze strony rosnącej macicy może powodować obrzęki nóg i opuchnięte kostki. Obrzęki nasilają się w miarę zbliżania się do terminu porodu. Dolegliwości są szczególnie dokuczliwe pod koniec dnia i w upalne dni.
Wzrost płynów w organizmie i nadmiar wody wynika z prostego faktu – ciało kobiety przygotowuje się na nadchodzący poród. Organizm przygotowuje się na wypadek dużej utraty krwi. Dodatkowo część wody z krwi przenika przez ściany naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe.
Nie bez znaczenia na puchnięcie nóg jest zwiększająca się waga. Rosnący maluszek i jego ciężar utrudnia przepływ krwi i powoduje ucisk macicy na naczynia krwionośne – co w efekcie prowadzi do zaburzenia w krążeniu krwi, a nogi puchną.
Opuchlizna nóg jest często bardziej widoczna w trzecim trymestrze i szczególnie nasila się latem, gdy temperatura jest wysoka.
Połączenie dodatkowych kilogramów i hormonów podczas ciąży może sprawić, że Twoje stopy nie tylko się poszerzą, ale także spłaszczą i wydłużą. Tydzień lub dwa po urodzeniu dziecka obrzęk nóg i kostek może się zmniejszyć, ale stopy mogą już nigdy nie być takie same.
Wpływ ciąży na opuchliznę nóg
Spuchnięte nogi – jak sobie radzić?
Masaż na spuchnięte stopy
Jeśli masz spuchnięte nogi, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z obrzękiem.
- Siedzenie lub stanie w jednym miejscu przez zbyt długi czas może pogorszyć obrzęk i ból. Nie zakładaj nogi na nogę – taka pozycja utrudnia przepływ krwi. Wstań i rozciągaj się tak często, jak to możliwe w ciągu dnia. Skup się na prostowaniu kolan i rozruszaniu kostek, kręć kółka stopami, aby wspomóc krążenie. Jeśli masz problemy ze stawami, spróbuj pływać; to ćwiczenie pozwala ciału poruszać się bez ciężaru.
- Zanurz stopy w chłodnej wodzie – wypróbuj chłodne kąpiele lub okłady z chłodnej wody na opuchnięte nogi. Domowe sposoby często są najlepsze. Przygotuj sobie miskę z zimną wodą na przykład z dodatkiem soli do stóp, wspierającej walkę przeciwko powstawaniu obrzęków. Unikaj gorących kąpieli – szczególnie latem. Można również wypróbować chłodne kąpiele lub okłady z chłodnej wody, co pomoże w zmniejszeniu obrzęku i poprawie krążenia krwi w tkankach nóg.
- Noś wygodne buty i unikaj wysokich obcasów oraz spiczastych butów. Noś przewiewne buty (wykonane z materiału) z szerokimi noskami.
- Na ociężałe nogi w ciąży pomocny jest masaż. Wybierz się na cały dzień do SPA, poproś partnera o masaż lub wykorzystaj tarkę do peelingu i masażu stóp Clevebe. Dzięki swojej innowacyjności, pozwala masować stopy na stojąco lub siedząco – bez schylania się i wyginania, tak uciążliwego szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Masowanie nóg może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć opuchnięcie.
- Aby zmniejszyć puchnięcie nóg w ciąży, należy unosić nogi w pozycji leżącej, kiedy tylko jest to możliwe i stosować drenaż limfatyczny. Ułóż się wygodnie na łóżku z nogami ułożonymi ponad poziom serca – możesz do tego wykorzystać stołek/taboret. Po kilku minutach poczujesz ulgę w kończynach dolnych.
- Zbilansowana dieta – Dbanie o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały jest kluczowe podczas ciąży. Suplementy diety też bywają pomocne dla kobiet spodziewających się dziecka – jednak ich zażywanie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Puchnięcie nóg i obrzęki w ciąży
Walka z opuchlizną nóg
Podsumowując – opuchnięte nogi w ciąży mogą dać nieźle w kość przyszłym mamom.
Pomóc może unikanie długiego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej oraz leżenie z nogami uniesionymi na poduszce. Dodając do tego masaże stóp, zbilansowaną dietę i okłady z chłodnej wody – opuchlizna nóg w ciąży może nie być aż tak straszna.
Po więcej porad zapraszam na naszego bloga, a jeśli jesteście ciekawi jak używać produktu Clevebe zobaczcie krótkie wideo.