Jak nosić wysokie obcasy bez bólu?
Zacznijmy od tego, że szpilki nie są żadnym synonimem kobiecości. Jak pokazuje historia, była to część garderoby stworzona głównie dla mężczyzn.
Oczywiście wysokie obcasy razem z czerwoną szminką oraz małą czarną — prezentują się elegancko i wydłużają nogi. Fanki obcasów są zaprawione w boju, ale co z tymi, które dopiero zaczynają swoją przygodę na wysokim obcasie lub chcą założyć szpilki na specjalne okazje? A łatwo nie ma, jak to w życiu.
Skąd wzięły się obcasy?
Jeszcze nie tak dawno — bo w XVII wieku, nosić wysokie obcasy mogli… mężczyźni! I to nie byle jacy. Byli to arystokraci prosto z dworu królewskiego, a nawet sam król.
Jeśli dobrze przyjrzycie się obrazom z tego okresu, przykładowo francuskiego króla Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce — zauważycie piękne czerwone sandałki na niezbyt wysokim słupku. A do tego, a jakże, białe rajstopy, peruka i bogato zdobiony strój — esencja Baroku w Europie.
Louis XIV of France
Buty na wysokich obcasach
Jednak początków obcasów należy wypatrywać u starożytnych Greków. To właśnie tam swój początek miał teatr. Występy tragiczne, które miały wywoływać u widzów Katharsis oraz komedie ku czci boga Dionizosa.
Niestety aktorami mogli być tylko mężczyźni, a żeby byli dobrze widoczni… nosili obcasy! Płaskie buty, w tym wypadku byłyby bezużyteczne.
Z kolei Persom obcasy pomagały w utrzymaniu się w siodle podczas jazdy konnej, a Egipcjanie w ten sposób nie brudzili stóp podczas pracy w rzeźni.
Przełom w noszeniu butów na wysokim obcasie
Wysokie szpilki Christian Louboutin
Rewolucję w noszeniu obcasów przyniósł dopiero XX wiek. Celebrytki w Hollywood rozpowszechniły modę na wysokie obcasy, a do mody na zawsze wkroczył nieśmiertelny klasyk — piękne szpilki z czerwoną podeszwą stworzone przez Christiana Louboutina.
Miejskie zagrożenia chodzenia na wysokich obcasach
Wysokie obcasy
Wokół nas czyha więcej niebezpieczeństw dla wysokich obcasów, niż wam się wydaje. Na liście przoduje zmora szpilek — kratka.
Moja koleżanka (to ta sławna, którą wszyscy mają) paradując na wysokich obcasach, utknęła kiedyś w kracie przed drzwiami sklepu spożywczego. Nie wiem, czy lepsza była jej zdziwiona mina, czy próba wyciągnięcia butów z kratki.
No dobrze, ale pokonywać przeszkody z podniesioną głową można jak już się w tych szpilkach idzie, a co z bólem przy każdym kroku, który powoduje noszenie szpilek?
Sposoby na zniwelowanie bólu
Jak pozbyć się bólu związanego z noszeniem butów na obcasie? Oto praktyczne wskazówki, pomocne nawet jeśli jesteś przyzwyczajona i codziennie nosisz szpilki
- Specjalny spray dezodorujący rozszerzający buty — wbrew pozorom nie nadaje się tylko do glanów. Świetnie sprawdzi się w przypadku gdy mamy po prostu ciasne buty lub nierozchodzone szpilki. Dzięki niemu unikniemy bolesnych odcisków i pęcherzy częstych gdy kupimy nowe buty.
- Połączenie trzeciego i czwartego palca u stóp — jak coś brzmi głupio, ale działa, to dlaczego nie spróbować? Znany trik modelek, aby długo wytrzymać na wybiegu i uniknąć bólu. Do połączenia palców wystarczy użyć plastrów.
-
Jakość butów — wybierz buty o wysokiej jakości. Nie zawsze jest dla nas oczywiste, że im lepsza jakość, tym mniej bólu. Buty powinny być przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu. Przed zakupem spróbuj pochodzić po sklepie i zdecyduj czy odpowiada ci ich wygoda.
Tanie szpilki kuszą ceną, ale zaufajcie mi, lepiej mieć jedne wygodne szpilki niż 10 ze sztucznego materiału obcierającego stopy. Liczy się nie ilość, a jakość. Od razu odczujecie większy komfort. - Wkładki żelowe – zadaniem wkładek jest zmniejszyć nacisk na stopy i amortyzować wstrząsy, spowodowane przez chodzenie czy bieganie. Wkładki należy przyciąć, aby były dopasowane do kształtu twojej stopy. O wiele wygodniej nosić buty na szpilkach z wkładkami żelowymi – ulga dla twojej stopy będzie mocno odczuwalna.
Szpilki a kwestie zdrowotne
Spuchnięte stopy
Chcę trochę was pocieszyć, więc zacznijmy od zalet. A takie mimo wszystko istnieją.
Szpilki kształtują mięśnie łydki, a dodatkowo sprawiają, że mimowolnie trenujemy mięśnie Kegla (dna miednicy). Ćwiczenia mięśni minimalizują ryzyko problemów z nietrzymaniem moczu, z którym ma problem większość kobiet po porodzie.
Blaski i cienie używania butów na wysokich obcasach
A teraz ciemne strony noszenia obcasów.
Przede wszystkim cierpią nasze kolana oraz kręgosłup. Chodzenie w szpilkach cały dzień i całą noc, powoduje: zaburzenia postawy, ból kręgosłupa, stan zapalny, haluksy, skrócenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie paznokci u stóp, twarda skóra pięt, odciski…
Oczywiście wszystko jest dla ludzi. Nosząc obcasy na specjalne okazje lub przez około 4 godziny dziennie, znacznie minimalizujemy ryzyko schorzeń. A z wszelkimi odciskami i zgrubieniami szybko poradzi sobie urządzenie do peelingu stóp Clevebe.
Po więcej przydatnych artykułów zapraszam na naszego bloga, a jeśli jesteście ciekawi jak używać produktu Clevebe — przejdźcie do zakładki ‘’Instrukcja’’.